Libušino Kolo roku - jasně, stručně, jednoduše

Malby na našem webu jsou inspirovány českým Kolem roku, kruhem českých ženských archetypů, který sestavily ženy v prvním ročníku výcviku kněžek Bohyně Staré Evropy v letech 2012/2013. Chvíli trvalo, než si malby našly cestu do světa. Devět let, jako je bohyní v Kole roku.

Kolo roku je inspirováno proměnami přírody v našem podnebí a s nimi spojenými svátky předkřesťanských kultur, široce sdílenými v evropských zemích severně od Alp. Osm paprsků kola odpovídá čtyřem astronomicky určeným svátkům (slunovraty a rovnodennosti) a čtyřem oslavám, které půlí čas mezi nimi a určitě znáte jejich česká jména - Hromnice. Filipojakubská noc (také pálení čarodějnic či stavění májek), dožínky a Dušičky.  Ke každému období Kola roku je přiřazena bohyně, nesoucí charakteristiku jeho kvalit a odpovídající určité fázi ženského života. Můžeme ji vnímat jako patronku této části roku  i tohoto období v životě ženy. Také reprezentuje psychické kvality, které se k němu pojí a může být považována za archetypální zdroj těchto vlastností.

Zora

První Bohyní Kola roku je Zora - bohyně předjaří. Je jí zasvěceno období mezi Hromnicemi a jarní rovnodenností. Symbolizuje hvězdu naděje v cestě zimní temnotou - všichni znají rčení na Hromnice o hodinu více, sdělující svým způsobem banální, na druhou stranu však nadějeplný fakt, že světla už viditelně přibývá a zima se krátí. V ženském životě je patronkou času dospívání, počátků menstruace, zkrátka let, kdy se dívka mění v ženu se všemi výzvami, které to obnáší. V obecnějším významu je psychickým zdrojem ženské celistvosti, archetypem zvaným panna či amazonka, který symbolizuje ženskou autonomii, nezávislost, svobodu a úplnost v sobě samé. K tomuto archetypu se můžeme obracet, když máme pocit, že jsme příliš pohlceny vnějším světem, péčí o druhé, prací a vnímáme, že ztrácíme sebe samu a spojení se svou duší. 

Vesna

Druhou bohyní Kola roku je Vesna - bohyně jara a živlu ohně. Patří jí období mezi jarní rovnodenností a stavěním májů. Symbolizuje energii nových začátků, nadšení, energičnost, ženskou tvůrčí sílu ve smyslu seberealizace. Je patronkou raného období ženské dospělosti, kdy hledáme své povolání a také životního partnera - její čas je čas ne zcela závazných vztahů, experimentování, zkoušení mnohého,  ze kterého vzchází schopnost rozhodnout se, zaměřit na cíl a dosáhnout výsledků. Tento archetyp nás provází nejenom v době rané dospělosti, ale kdykoliv v životě, kdy máme pocit, že potřebujeme změnu, jasnost, energii samy pro sebe, nový začátek a jasný cíl.

Lada

Třetí bohyní Kola roku je Lada - bohyně pozdního jara, lásky, krásy a harmonie. Patří jí období mezi prvním májem a letním slunovratem. Je patronkou hledání souladu a hlubšího propojení s mužským principem, součástí ženy která zraje od nezávislé mladé dívky k nevěstě - ženě ochotné vstoupit do závazné formy partnerství, ať již formální, či nikoliv. Jí patří i umění milostných her, prohlubování sexuality, schopnost žít lásku srdce i těla. Do našeho života promlouvá vždy, když  jde o hlubší partnerský vztah, může nám pomoci obnovit harmonii v partnerství, které prochází krizí a nalézt spojení s naším vnitřním mužem.

Rusalka

Čtvrtou bohyní Kola roku je Rusalka, bohyně časného léta a živlu vody. Symbolizuje hloubku ženských emocí, je patronkou naší schopnosti žít své city hluboce a dává nám sílu je unést. Pomáhá nám vytvářet skutečná citová pouta. V životě ženy též představuje zrání od partnerky k mateřství - děti rostou v našich lůnech devět měsíců ve vodě, jako vodní bytosti. A s každým těhotenstvím se k nám vrací znovu. Představuje potenciál skrytý pod vodní hladinou. Můžeme ji volat na pomoc v časech, kdy máme pocit, že naše city a emoce jsou k neunesení - aby nám pomohla najít schopnost plavat jimi jako vodní víla, nikoliv se v nich utopit.

Živa

Pátou bohyní Kola roku je Živa, bohyně matka.  Její čas přichází s dožínkami, kdy země odevzdává člověku svou první úrodu - obilí, v úlech je med, ale duch vína ještě dřímá ve vinicích a jablka i ořechy mají do zralosti daleko. S podzimní rovnodenností odevzdává vládu Mokoši. V životě ženy je Živa patronkou období časného mateřství, kdy je zapotřebí  a prověřována naše schopnost rodit, kojit, dát ze sebe, pečovat o druhé. Je to často nejnáročnější období v životě ženy, kdy jsme nejzranitelnější a velmi odkázané nejen na naše biologické schopnosti, ale i na podporu našeho okolí - abychom mohly vydávat ze sebe a poslat jiskru života dál. Živa je nám oporou v čase počínání dětí, těhotenství a porodů a k ní je třeba se obracet, pokud jsou nás tyto výzvy tíží.

Mokoš

Šestá bohyně Kola roku je Mokoš, bohyně živlu země a časného podzimu. Bohyně zralého mateřství a poněkud archaického slova, kmotrovství. V ideálním případě by mladá matka měla mít v časném mateřství oporu starších a zkušenějších žen, které jsou doslova a do písmene uzemněné, mají odrostlé potomstvo a jsou schopné být zdrojem podpory. S Mokoší je spojena i role babičky malých vnoučat. V ženském životě je patronkou středního věku, času kdy žena prochází pozdním mateřstvím, přechodem a stává se babičkou - tak, jako v přírodě je její čas zasvěcen "druhé sklizni" - jablek, hroznů, ořechů.   V Kole roku jí patří čas mezi podzimní rovnodenností a Dušičkami. V životě nás podpoří v každém období, kdy potřebujeme stát oběma nohama na zemi  a mít v sobě pragmatickou ženskou moudrost, jistotu a klid důležité pro každodenní život, chod rodiny a domácnosti. 

Morana

Sedmá bohyně Kola roku je Morana, bohyně stařena a vědma. Její čas nastává o Dušičkách a trvá do zimního slunovratu. Je bohyní pozdního podzimu, bohyní období moudrého ženského stáří - ale též bohyní, která je strážkyní brány mezi životem a smrtí a vládne zásvětí, místům mimo zkušenost našeho světa jevů. V jejím čase roku umírají všechny bytosti, které žijí jen v teplé polovině roku - proto je spojená se smrtí fyzického těla ale též i všeho, co se již přežilo. Je zobrazována jako stařena s kotlem transformace - vše, co umírá, prochází rozkladem, aby posloužilo v novém cyklu jako substrát pro nový růst. Nebo jak přísná tmavovlasá žena, náročná učitelka v našich životních lekcích spojených s ukončováním, přerody a bilancováním. Její nesmlouvavé oko nás učí vidět pravdu  za závojem ruchu běžného života, učí nás rozlišovat absolutní od relativního  a její kosa nám připomíná občasnou životní nutnost jasného ano a ne.

Meluzína

Osmá bohyně Kola roku je Meluzína, bohyně živlu vzduchu, bohyně času mezi zimním slunovratem a Hromnicemi. Je místem hlubokého ztišení, meditace, času spojení s nadosobní rovinou ducha a duše, ze kterého pramení poznání a inspirace. Je zdrojem moudrosti z míst "nad životem a běžným vědomím".  Dýchne na nás při naslouchání starým příběhům a bájím. Je archetypem vědomí mimo čas a prostor, stavu mysli, do kterého dokážeme vstoupit při pro nás vhodné a zdravé psychospirituální praxi. 

Libuše

Devátou bohyní Kola roku je Libuše - Paní středu. Je vládkyní Kola roku, představuje vědomí našeho vyššího já, které zná všech osm aspektů Kola roku a umí z nich vybrat tu archetypální psychickou sílu (nebo jejich kombinaci) kterou v dané chvíli v životě potřebujeme. Je naší vnitřní průvodkyní a rádkyní, která se neobjevuje sama od sebe, ale jejíž kvalitu je třeba kultivovat a rozvíjet smysluplnou psychospirituální praxí.  Pak bude v nás sílit a růst jako naše moudrá vnitřní vládkyně.

 

Pokud se s Kolem roku chcete seznámit hlouběji, zkuste delší článek na našem webu. A pokud vás zaujala ženská archetypální psychologie, další inspiraci najdete v těchto knihách:

Jean Shinoda Bolen: Bohyně v každé ženě 

Agapi Stassinopoulos: Zamilovaní bohové a bohyně

Zuzana Řezáčová Lukášková: Bohové a bohyně v nás

 

9. 4. 2021

Jiřina Macháčková

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení